Обратно към ЦРЧР

Националната панорама на уменията „Дизайн за бъдещето – връзка между образование и бизнес“ срещна индустрията и таланта на младите хора

ное. 26, 2024

На 26 ноември 2024 г., Националният експертен екип по професионално образование и обучение (NAVET) съвместно със съпътстващите дейности Euroguidance, eTwinning, Europass и Eurodesk  организираха Национална панорама на уменията „Дизайн за бъдещето – връзка между образование и бизнес“, която се превърна в платформа за обмен на знания, идеи и опит между ученици, учители и представители на бизнеса в сферата на графичния, модния и интериорния дизайн

Мащабният форум беше открит от Изпълнителния директор на ЦРЧР Николай Спасов, който наблегна на важността на професионалното образование като мост между училището и успешната реализация на младите хора. „Днешният форум дава прекрасна възможност за създаване на нови контакти, за обмяна на добри практики и знания. Бизнесът и образованието е нужно да бъдат в непрекъсната връзка, за да предоставим на младежите възможно най-добрите перспективи“, отбеляза още г-н Спасов.

Във форума участваха и представители на държавните институции – главният експерт от Дирекция „Професионално образование и обучение“ на МОН Весела Караянева прочете поздравителен адрес от министъра на МОН проф. Галин Цоков, а от името на началника на РУО-София Ваня Кастрева, поздравителен адрес беше прочетен от Николай Василев – Старши експерт „Професионално образование и обучение“ в институцията.

Националната панорама на уменията се превърна в платформа за обмен на знания, идеи и опит между ученици, учители и представители на бизнеса в сферата на графичния, модния и интериорния дизайн. Основен акцент в събитието беше поставен на развитието на професионалните умения на учениците и създаването на възможности за кариерно развитие и сътрудничество между образователни институции и индустрията.

В първата панелна дискусия, посветена на тенденциите в дизайна и това как бизнесът определя новите професионални умения, се включиха представители на водещи компании в сферите на графичния, модния и интериорния дизайн. Лектори във втората дискусия бяха директори и учители от специализирани училища, които привлякоха вниманието върху развитието на уменията на преподавателите по професионална подготовка и ролята им в осигуряване на качеството на професионалното обучение.

В рамките на панорамата на уменията бяха проведени и интересни практически работилници:

  • Графичен дизайн: Учениците работиха по реални проекти под ръководството на професионалисти от индустрията.
  • Моден дизайн: Създаване на концепции за облекла, вдъхновени от иновации в материалите и технологиите.
  • Интериорен дизайн: Учениците участваха в симулация на разработване на интериорни проекти с акцент върху устойчивостта и функционалността.

Специален момент в рамките на форума беше и награждаването на проекти със специални награди, които връчи Николай Спасов – Изпълнителен директор на ЦРЧР.

  • 1-во място в категория „Моден дизайн“ завоюва Професионална гимназия по облекло „Княгиня Мария-Луиза“ – София
  • 1-во място в категория „Интериорен дизайн“ спечели Професионална гимназия по дървообработване и строителство „Цар Иван Асен II“ – Хасково
  • 1-во място в категория „Графичен дизайн“ бе отредено на 51 СУ „Елисавета Багряна“ – София

Събитието беше съпътствано от представянето на изложба на най-добрите ученически проекти в сферите на графичния, модния и интериорния дизайн.

Екипът на Еврогайдънс България