Виртуалното събитие „Learning in EU workplaces: The person, the context“ на Cedefop — нови прозрения за ученето на работното място
На 26 ноември 2025 г. се проведе виртуалното събитие „Learning in EU workplaces: The person, the context“, организирано от Cedefop, по повод публикуването на първите резултати от мащабното европейско изследване European Training and Learning Survey (ETLS), обхващащо всички държави-членки на ЕС, както и Норвегия и Исландия.
Въведението към събитието направи Antonio Ranieri — ръководител на отдела за професионално образование и умения (VET and Skills) в Cedefop, който подчертa значимостта на ученето в работна среда в рамките на прехода към Industry 5.0. Той акцентира върху ключовата роля на професионалното образование и обучение (ПОО) за подготовката на работещите за сложни, динамични и технологично интензивни задачи.
Основните резултати от ETLS бяха представени от експерта Giovanni Russo, който обясни, че уменията и експертизата се развиват не просто чрез формално обучение, а чрез динамичен и нелинеен процес — силно повлиян от условията на работното място, организационния контекст, мотивацията, автономията и възможностите за учене по време на работа.
По време на панелната дискусия представители на различни сектори — изследователи, социални партньори и политици — разговаряха за ролята на ПОО и непрекъснатото учене на работното място в подготовката на работната сила за високо комплексни и бързо променящи се производствени и организационни среди.
Сред акцентите бяха:
- необходимостта от организационни модели, в които технологиите се използват като средство за разширяване на възможностите на работещите, а не като замяна;
- значението на културата на учене и сътрудничество, които подпомагат устойчивото развитие на експертиза;
- необходимостта от адаптивност, критично мислене и практическа мъдрост, за да могат работещите да се справят с предизвикателствата на новите форми на труд и технологични процеси.
Събитието подчерта, че ETLS може да бъде мощен аналитичен инструмент за политики, свързани с ПОО, непрекъснато обучение и развитие на умения — основополагащи за реализацията на визията за по-хуманна, устойчива и интегрирана Industry 5.0, в която работещите са активни носители на знание, експертиза и иновация.
Екип Еврогайдънс – България!


